10 fajerwerkowych przykazań

P1060770
Okres świąteczno – noworoczny tradycyjnie już związany jest z używaniem różnego rodzaju środków pirotechnicznych. Często konsekwencją bezmyślnych zabaw wyrobami pirotechnicznymi mogą być rozległe poparzenia, urazy kończyn a nawet ich utrata, bądź obrażenia twarzy, w tym oczu, prowadzące nawet do ślepoty.​
Jednak aby zabawa fajerwerkami dawała maksymalną przyjemność i zadowolenie, muszą być one używane w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. To, jak obsługiwać petardy i fajerwerki nie jest rzeczą trudną ale wiele osób zapomina o pewnych fundamentalnych zasadach obchodzenia się z nimi.
Poniżej przedstawiamy „10 fajerwerkowych przykazań” bezpiecznego obchodzenia i posługiwania się fajerwerkami. 10 rad – jak 10 palców u obu dłoni, które chcielibyśmy mieć, także po skończonej zabawie:

 

1.Petardy i fajerwerki kupujmy tylko w sklepach sprawdzonych i miejscach specjalnie do tego celu wyznaczonych, a nie na ulicznych straganach, bazarach, rozstawionego stolika czy samochodu. Informujmy również Policję i Straż Miejską o nieuczciwych handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom i młodzieży. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków.

 

2.Podczas zakupu petard zwracajmy uwagę na to, czy dany produkt posiada instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, oraz informację o dopuszczeniu do obrotu na terenie Polski. Informacja powinna znajdować się na towarze, albo być z nim trwale połączona.

 

3.​​​​​​​​​​Sprawdzajmy termin ważności i nie damy się skusić do zakupu petard przeterminowanych, wycofanych z obiegu czy też zawilgoconych, które mogą być wręcz niebezpieczne w użyciu.

 

4.​​​​​​​​​​Nigdy nie używajmy fajerwerków będąc pod wpływem alkoholu.

 

5.​​​​​​​​​​Najwięcej radości ze sztucznych ogni mają dzieci, jednak zawsze powinny być tylko widzami, nigdy nie pozwalajmy im odpalać rac samodzielnie. Wytłumaczmy naszym pociechom, że materiały pirotechniczne oprócz radości i wrażeń niosą ze sobą ryzyko wypadku jeśli nie przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 

6.​​​​​​​​​​Korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar.

 

7.​​​​​​​​​​Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, w domu, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się. W czasie odpalania sztucznych ogni trzymajmy je z dala od twarzy a przede wszystkim chrońmy nasze oczy.

 

8.​​​​​​​​​​Nigdy nie rzucajmy petard w inną osobę gdyż planowany żart może stać się przyczyną ogromnej tragedii. Nie wolno też odpalać fajerwerków w kierunku budynków i samochodów. Nie kierujmy również świetlnych rac w stronę inną niż „do góry”, nie stawiajmy ich odwrotnie niż napisano w instrukcji.

 

9.​​​​​​​​​​Jeżeli petarda nie odpaliła, nie majstrujmy przy niej, nie zapalajmy po raz drugi bezpieczniej będzie ją wyrzucić i wziąć następną. Nie rozbierajmy ich na części i nie wrzucajmy do ogniska. Pod żadnym pozorem nie próbujmy sami zrobić petardy.

 

10.​​​​​​​​​​Sylwestrowe wybuchy petard, błyski fajerwerków i eksplozje rac to dla nas przednia
zabawa, a dla naszych czworonożnych pupili to niesamowity stres i nerwy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.
Jeśli będziemy postępować rozważnie i logicznie według powyższych zasad na pewno nic złego się nie stanie, a sami będziemy bawili się świetnie.

Jednocześnie przypominamy !!!
Nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi jest karane. Grozi za to kara aresztu, grzywny albo nagany.
Za sprzedaż materiałów pirotechnicznych nieletnim, grozi nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.
Komenda Powiatowa
Państwowej Straży Pożarnej
w Nowym Targu
Źródło: http://www.psp.nowytarg.pl/files/fajerwerki.pdf