Pogrzeb Ks. Tadeusza Juchasa

Ogród różańcowy pogrzeb księdza
Ks Juchas

W sobotę 24 maja br. delegacja naszej jednostki była obecna na uroczystościach pogrzebowych Ks. Tadeusza Juchasa – działacza społecznego i regionalnego Podhala, popularnego i szanowanego kapłana, który był kapelanem powiatowym strażaków Nowego Targu, kapelanem Związku Podhalan, kustoszem ludźmierskiej Bazyliki Mniejszej i dziekanem dekanatu nowotarskiego. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w ogrodzie różańcowym w Ludźmierzu. W uroczystościach udział wzięło ok. 3 tyś. wiernych, w tym ponad 200 pocztów sztandarowych oraz delegacje zarówno krajowe jak i polonijne a także Komendant Główny PSP Wiesław Leśniakiewicz a ponadto orkiestra dęta, zespół regionalny oraz kompania honorowa 21 brygady Strzelców Podhalańskich – na cmentarzu żołnierze pożegnali zmarłego księdza salwą honorową. Uroczystościom przewodniczył metropolita krakowski ks. Kard. Stanisław Dziwisz.

Ksiądz prałat Tadeusz Juchas, urodził się w styczniu 1949 roku. Z ludźmierskim Sanktuarium związany był przez ostatnie prawieo 30 lat życia, od 20 grudnia 1985 roku.

Ksiądz Tadeusz, rodem pochodził ze Starego Bystrego. Był człowiekiem tryskającym energią. Wypoczywał czynnie, jeżdżąc na nartach, rowerze, grając w tenisa, uprawiając turystykę. W wolnych chwilach pasjonował się fotografią. – W momencie, gdy decydowałem się by zostać księdzem, chciałem służyć Bogu – mówił zaledwie przed kilkoma laty.

Miał siedmioro rodzeństwa, jego starszy brat Franciszek też jest kapłanem. Wychowywał się bez matki, która zmarła tragicznie, gdy Ksiądz miał zaledwie trzy lata. Szkołę Podstawową ukończył w rodzinnym Starem Bystrem, Liceum Ogólnokształcące w Jabłonce, a w końcu Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie. – Ale ja wszystko, co robię, robię na chwałę Bożą i dla kontynuacji naszych podhalańskich tradycji – mawiał.

Przed 42 laty, 21 maja 1972 roku w katedrze wawelskiej został wyświęcony na Księdza  przez świętego juz dzisiaj, kardynała Karola Wojtyłę. Jako wikary pracował:

  • w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy koło Nowej Huty.
  • pw. Świętego Andrzeja w Gilowicach koło Żywca,
  • pw. Świętego Józefa w Krakowie Podgórzu,
  • pw. Świętego Klemensa w Wieliczce.

20 grudnia 1985 roku objął urząd proboszcza w Sanktuarium w Ludźmierzu. Był nim i zarazem kustoszem Sanktuarium do ostatnich dni. Gospodarując w parafii, jak sam mówił, zajmował się przede wszystkim duszpasterstwem. Prowadził Akcję Katolicką, był kapelanem Rycerzy Kolumba, Strażaków, Związku Podhalan.

Dzięki Niemu sanktuarium rozrosło się i wypiękniało. Ks. Tadeusz zorganizował i przygotował wizytę św. Jana Pawła II w Ludźmierzu 7 czerwca 1997 r. Owocem tej wizyty są pierwszo sobotnie czuwania modlitewne Podhalan. Przy ołtarzu polowym powstał także Maryjny Ogród Różańcowy.

Za swoją pracę na rzecz Podhala i Ojczyzny w listopadzie 2009 r. z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego odebrał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

W ub. r. Ksiądz przygotował jubileusz 50.lecia koronacji cudownej Figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, a w ostatnich dniach z racji kanonizacji największego Pielgrzyma Ludźmierskiego – relikwie Jana Pawła ofiarowane z okazji Jubileuszu przez kard. Stanisława Dziwisza – zostały umieszczone na Berle Gaździny Podhala. Ks. Proboszcz Matce Boskiej Ludźmierskiej wiernie służył szerząc Jej kult po całym świecie.

Dzięki Jego staraniom figura Matki Boskiej odbiera cześć w Jej wiernych kopiach: w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, w Betlejem na terenie Ziemi Świętej i w wielu innych miejscach.

Przy cmentarzu staraniem Ks. Proboszcza zbudowana została kaplica pogrzebowa. Dzięki jego staraniom Kościół w Ludźmierzu przed 13 laty otrzymał miano Bazyliki mniejszej.